KULTURA PRZEMOCY - KONFERENCJA INTERDYSCYPLINARNA W SZCZECINIE

26.10.2007

Spotkania zainaugurowane zostały konferencją tanatologiczną „Oblicza śmierci” - www.operahaus.org/oblicza_smierci, która odbyła się w lutym 2004 roku i stanowiła istotną materię dla pierwszego numeru czasopisma literacko-filozoficznego [fo:pa] – http://www.fopa.pl/. Kolejnym spotkaniem w ramach tego cyklu był konferencja pt. „SEX” w grudniu 2004 - www.operahaus.org/sex. Ostatnim - „Kultura w pigułce” (grudzień 2006) - www.operahaus.org/narkotyki, poświęcone narkotykom i uzależnieniom.

Celem spotkań, wykładów i paneli w ramach konferencji jest szeroki, rzetelny, lecz nie pozbawiony kontrastu ogląd rozważanego tematu oraz prezentacja poglądów odzwierciedlających współczesne stanowiska naukowe i społeczne, również te „niepopularne”. Konferencja „Kultura Przemocy” dotyczyć będzie przemocy w wielu jej postaciach, a także sposobach jej przeciwdziałania. O której to przemocy- wydaje się - rozmawiać łatwo, gdy abstrahujemy od tego, że przemoc może nas dotyczyć i dotyczy. Nie tylko w skonwencjonalizowanych koncepcjach „wojen”, nie tylko w owych „mikrofizykach władzy”, o których pisał Foucault, ale i w domach, tych „ostojach spokoju”, gdzie przemocy doświadcza się i kultywuje się ją najskuteczniej, pośród bliskich, spośród nich wybierając ofiary…

Na konferencji podejmiemy również próbę polemiki z twierdzeniem, że przemoc - jako odwieczna kategoria władzy i posiadania, a nawet, wedle niektórych, istnienia i trwania w nim - nie może być zastąpiona przez nic innego, że zawsze będzie obecna. I w każdym z nas nieustannie wiązać się będzie z pragnieniem bądź bycia władcą, bądź też kimś uwolnionym od wszelkiej odpowiedzialności - karconym, usłużnym i bezwolnym.

A także - że przemoc musi być niemoralna…

Bo jeśli kultury, które przemocy używać nie chciały, już nie istnieją (najczęściej), czy może ktokolwiek powiedzieć, że rozstrzygnięcia w tym względzie są łatwe?

IDEA:

Spotkanie to dotyka zagadnień, które wiążą się z krzywdą, wykorzystaniem, zamianą podmiotu w przedmiot, „obiekt”…Spotkanie to z konieczności musi być trudne. Spotkanie to - tym bardziej - musi być szczere.

Nie sposób, według nas, bronić tezy, że przemoc jest immanentną cechą człowieka, potrzebną życiu. Choć wiele jest ku temu wskazań. Nie chcemy twierdzić, że może i musi być inaczej. Raczej - człowiek winien nauczyć się siebie na tyle, aby przemocy w nim było jak najmniej. Czy bowiem możemy twierdzić – nie będąc skazani na trwanie w kolejnej z utopii - że świat cywilizował się na tyle, że bez przemocy może się obejść? Nie może, jak dotąd. Co więcej – nie jest przemocy w nim mniej. Jesteśmy natomiast jej bardziej świadomi.

Pragniemy, by owa świadomość nie malała. Pragniemy, by było jej więcej.I aby miejsc (okoliczności, zdarzeń), gdzie można ją spotkać (i jej używać), było jak najmniej…

Zapraszamy na konferencję wszystkich tych, którzy z przemocą mają jakikolwiek kontakt – jako jej ofiary, ale także jako nauczyciele, psychologowie, terapeuci, członkowie organizacji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy... A także wszystkich, którzy zainteresowani są trudnym - postawionym przed organizatorami – zagadnieniem, począwszy od uczniów „naszych szkół młodszych”, po studentów, doktorantów i akademików – z różnych dziedzin.

Źródło: www.ngo.pl

Inne z kategorii

INSTYTUT PSYCHOLOGII ZDROWIA Polskiego Towarzystwa Psychologicznego zaprasza na szkolenia

INSTYTUT PSYCHOLOGII ZDROWIA Polskiego Towarzystwa Psychologicznego zaprasza na szkolenia

03.02.2023

W imieniu INSTYTUTU PSYCHOLOGII ZDROWIA Polskiego Towarzystwa Psychologicznego zapraszamy na szkolenia...

czytaj dalej
Życzenia Świąteczne

Życzenia Świąteczne

22.12.2023

czytaj dalej

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.