PRZEWROTNE NEURONY
Archiwum
Pierre Magistretti: Mózg nigdy nie jest taki sam. Nie można dwa razy myśleć tym samym mózgiem, bo zmienia się on z każdym doświadczeniem i w każdej chwili.
La Vanguardia: Jak to?
Neurony organizują się i przeorganizowują w sieci, które doświadczenie modyfikuje. To właśnie najbardziej obiecujący front w neurobiologii: neuronowa elastyczność.
Na czym ona polega?
Neurony that fire together, wire together, te, które się ze sobą łączą, w konsekwencji tworzą okablowanie, mapę, system. Ten proces powtarza się, modelując wciąż na nowo nasz mózg. Doświadczenie modyfikuje synapsę, sposób przekazywania informacji między neuronami. Kiedy tworzy pan obraz, zostawia w mózgu ślad, mentalną mapę. Uaktywnia ją pan za każdym razem, gdy przywołuje ten obraz, ale tworząc inną, nową mapę. To fizjologiczna podstawa kreatywności i psychoanalizy.
Podpisałby się pod tym Woody Allen.
Freud tłumaczy, w jaki sposób ponowne tworzenie skojarzeń jest podstawą podświadomości. Doświadczenie pozostawia wspomnienie i obraz, synaptyczny ślad, ale przywołując wcześniejszy obraz zawsze uzyskujemy nowy, mający związki z tym pierwszym, ale związki przeorganizowane.
Pamięć to kraina, w której zawsze jesteśmy cudzoziemcami.
W tym bezustannym mentalnym tworzeniu na nowo znajduje się punkt styczny między psychoanalizą, kreatywnością i neurologią. Słowo także jest doświadczeniem i dlatego modyfikuje synapsę, połączenia neuronowe, a te z kolei kształtują tę sieć sieci, jaką jest nasz mózg.
I słowo staje się ciałem.
A także leczy. Słowo może leczyć jak lekarstwo. Dlatego mózg nie jest zwykłym zbiornikiem umiejętności, jak sfera mowy, liczenia czy pamięci… Jest to także fantastyczna maszyna czasu.
Co ma pan na myśli?
Istnieje psychoanaliza zajmująca się kształtowaniem naszego umysłu, która bada go, dopóki go nie rozszyfruje i nie wyposaży w poczucie sensu, ujawniając i ożywiając nasze traumy. Jest jednak także inna psychoanaliza, która operuje chwilą.
Więcej: http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/nauka/przewrotne-neurony,1,4968817,kiosk-wiadomosc.html
Autor: Lluis Amiguet