Czas na podsumowania, czyli Galopem po moc (edycja 2019)
Inne
Jako pierwsi w obszarze pomagania osobom doświadczającym przemocy stworzyliśmy program Galopem po Moc. To właśnie tu, przy udziale koni trenerów, pomagaliśmy osobom dorosłym oraz dzieciom (para rodzic-dziecko) z uporaniem się z konsekwencjami doświadczania przemocy.
Program polegał na pracy grupowej dorosłych oraz dzieci i połączenia rodzic-dziecko - wszystko to w asyście koni. Podczas zajęć dla dorosłych (w asyście koni) pracowaliśmy nad rozpoznawaniem i radzeniem sobie z emocjami, odnajdywaniem konstruktywnego sposobu panowania nad emocjami, a także potrzebami oraz ich wyrażaniem w stosunku do innych. Dorośli pracowali w grupach 5-osobowych.
Co więcej, podczas spotkania rodzic-dziecko (również w asyście koni) pracowaliśmy nad poprawą komunikacji między rodzicem a dzieckiem, a także wzajemnym szanowaniu i respektowaniu granic rodzica oraz dziecka - wszystko to w duchu porozumienia bez przemocy. W towarzystwie konia-trenera dorośli i dzieci przyglądali się swoim działaniom, a także reakcjom konia-trenera, który często odzwierciedlał lub "zwracał uwagę" na to, co w danej chwili wymagało zatrzymania się i odnalezienia innej drogi.
Podczas zajęć zarówno rodzic, jak i dziecko mogli sprawdzić i niejako dotknąć "siebie" - swoich postaw, sposobu działania oraz myślenia i na bieżąco dokonywać zmian jednocześnie sprawdzając ich działanie. Wierzymy, że taka właśnie forma pracy pozwala na doświadczanie siebie nawzajem w autentycznej relacji "tu i teraz", zaś konie-trenerzy w naturalny sposób nie tylko wspierają to, co jest najbardziej widoczne i autentyczne w nas, lecz także pokazują jak nasze postawy, zachowania, automatyzmy, schematy działają na innych z naszego otoczenia.
Choć pierwsza edycja za nami, my nadal słyszymy od uczestników (...) Bo gdy jak koń zrobił ..., to ja zareagowałam tak, że..., a że miałam podobną sytuację w relacji z koleżanką, to właśnie wtedy przypomniałam sobie, czego tak naprawdę chciałam". Z kolei uczestnicy pytani o relację rodzic-dziecko również mówią, że dzieci same odwołują się do wypracowanych sposobów komunikacji podczas ćwiczeń z końmi i pada stwierdzenie Tato, a pamiętasz jak Ares z nami poszedł gdy doszliśmy do porozumienia?
W tym miejscu pragniemy podziękować za zaufanie wszystkim uczestnikom pierwszej edycji programu - dziękujemy za Wasz wkład w rozwój naszego programu, bo dzięki Wam my także przechodzimy wewnętrzne zmiany! Jednocześnie już teraz serdecznie zapraszamy na kolejną edycję programu Galopem po Moc - konsultacje wstępne, kwalifikujące do programu, prowadzone są pod nr telefonu 22 824 25 01.