PR1: POLICJANT - ODWAŻNY CZŁOWIEK
Inne
Funkcjonariuszy, którzy pomagają ofiarom przemocy w rodzinie od czterech lat szuka i wyróżnia Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska Linia".
Okazuje się, że policjanci, którzy chcą i nie boją się pomagać osobom w potrzebie to ci sami, których czasem mijamy na ulicy. - W centrum Warszawy to właśnie szeregowy policjant pomógł kobiecie, której prośby nie zareagowali wysoko postawieni prawnicy, adwokaci. Dlatego, że jej mąż jest "kimś", jest ogólnie znany. Wszyscy umywali ręce od tego, aby wystąpić przeciwko niemu, gdyż groził, że jeśli to zrobią, zwolni ich z pracy – opowiada jedną z historii zgłoszonych do konkursu Renata Durda, która zasiada w kapitule.
Podczas, gdy wysoko postawieni ludzie "podwinęli ogony", kobiecie pomógł szeregowy policjant. – Nagle okazuje się, że posterunkowy powiedział: ależ to oczywiste, że ja pani pomogę. I to oczywiste, że pani mąż robi rzeczy, których nie ma prawa robić i to jest przestępstwo – dopowiada.
Takich szeregowych posterunkowych, którzy chcą pomagać jest więcej. – Okazało się, że w policji są ludzie, którzy potrafią dojechać w najdalszy zakątek kraju i potrafią się postawić, wtedy, kiedy inni boją się postawić. To są takie historie, które pokazują, że warto tych ludzi nagradzać i powiedzieć im dziękuję – stwierdza Durda.
Dotychczas w konkursie "Policjant, który mi pomógł" wyróżniono 15 funkcjonariuszy. Laureaci otrzymują nagrodę finansową od Komendanta Głównego Policji, wdzięczność ofiar, szacunek środowiska i statuetkę. Rozstrzygnięcie plebiscytu tradycyjnie odbywa się pod koniec lipca, w ramach obchodów Dnia Policji.
Relacja audio stronie http://www.polskieradio.pl/13/53/Artykul/373450,Policjant-odwazny-czlowiek.
"Sygnałów Dnia" można słuchać w dni powszednie od godz. 6:00 w Programie 1.