Rocznik

Nr 3/152/2024

Drogie Czytelniczki i drodzy Czytelnicy!

Do napisania tych słów przygotowywałam się już od jakiegoś czasu, ale są takie sprawy, że człowiek – choć gotowy – to nadal w emocjach, więc piszę i kasuję, piszę i kasuję…

Tym 152 numerem „Niebieskiej Linii” żegnam się z Państwem w roli redaktorki naczelnej.

Wspomnienia biegną do początku pisma. Wciąż pamiętam dzień, gdy prof. Jerzy Mellibruda wszedł do pokoju, w którym mieścił się dział edukacji i wydawnictw Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, którym wówczas kierowałam, i powiedział „przydałoby się nam czasopismo poświęcone problemowi przemocy w rodzinie” i znacząco spojrzał w moją stronę. Odpowiedziałam, że mogę się zająć stroną redakcyjno-organizacyjną, ale kto pokieruje pismem? „Na początek ja, a potem się zobaczy” – odpowiedział Jurek.

No i tak to się zaczęło. Jurek miał mnóstwo obowiązków, więc Jego rola w piśmie przez kilka pierwszych lat polegała na rzucaniu pomysłów, tematów, podpowiedziach co w zachodniej literaturze warte uwagi. Pismo miało swoje redaktorki, niektóre na kilka numerów, niektóre na dłużej – mogliście to Państwo śledzić w stopkach redakcyjnych. Zawsze czułam się związana z „Niebieską Linią” – czy pod czujnym okiem Jurka Mellibrudy czy potem już samodzielnie.

I tak minęło ćwierć wieku. I przyszedł czas na nowe, młodsze pokolenie, które kampanię „Bo zupa była za słona” pamięta z dzieciństwa, albo wręcz jest ona dla nich już tylko historycznym faktem. Epoka prekursorów i pionierów dobiegła końca, pora na tych, co rozwijają, standaryzują i profesjonalizują, szukają rozwiązań na nowe czasy i nowe wyzwania.

Dziękuję serdecznie wszystkim, z którymi pismo mnie połączyło – redaktorkom, autorkom i autorom, gronu wspaniałych ekspertów i ekspertek z Rady Programowej pisma, obecnej dyrektorce Instytutu Psychologii Zdrowia, Zofii Sobolewskiej-Mellibrudzie, która nigdy nie zawahała się nad kwestią utrzymania tego tytułu, choć pismo nie przynosi zysków, a także wieloletniemu grantodawcy, jakim była najpierw PARPA, a obecnie Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom. Przepraszam, że nie wymieniam wszystkich z imienia i nazwiska, ale już 10 lat temu moja lista „kontaktów” przy piśmie przekroczyła 500 osób.

Ale nade wszystko dziękuję Wam – wspaniałe Czytelniczki i Czytelnicy, bo to Wasze głosy trzymały mnie przy tej misji. Jako „wędrująca edukatorka” spotykałam się z Wami w różnych miejscach Polski – zawsze słyszałam, że pismo było użyteczne, inspirujące, wspierające, że podtrzymuje w Was poczucie, że nie jesteście z trudnymi sytuacjami sami.

Może kiedyś przyjdzie czas na dłuższy wspomnieniowy tekst o historii pisma, teraz czas na krótkie DZIĘKUJĘ.

 

Renata Durda

 

Spis treści do numer 3/152/2024

PRZEMOC SEKSUALNA

  1. Agnieszka Widera-Wysoczańska – Jak ułatwić diagnozę i psychoterapię przemocy seksualnej
  2. Joanna Gzyra-Iskandar – Jedna jaskółka wiosnę uczyni. Punkt pomocy dla kobiet po gwałcie
  3. Maja Staśko – Ofiara idealna
  4. Dagmara Dobosz – Seksualizacja mediów i wpływ na rozwój nastolatków

WARSZTAT PRACY PSYCHOLOGICZNEJ

  1. Sylwia Kita – Psychoterapia integracyjna a skutki traum skumulowanych
  2. Barbara Czardybon – Uwarunkowania i konsekwencje przemocy wobec osób LGBT+

Gasnący płomień
Rozmowa z Patrycją Jaskułą

ROZMOWA Z MISTRZYNIĄ

Uczę jak zmienić perspektywę myślenia
Rozmowa z Lilianą Krzywicką

DIADA RODZIC-DZIECKO

  1. Joanna Sikora-Ścigała – Przemoc wobec dzieci jako konsekwencja wypalenia rodzicielskiego
  2. Anna Maria Nowakowska – Gorsze dzieci
  3. Barbara Augustyniak – Jakim jesteś rodzicem?

 

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.