KOBIETY - GADUŁY?
Aktualności
Wbrew stereotypom, a nawet przekonaniom wielu naukowców, kobiety wcale nie mówią więcej niż mężczyźni.
Pierwsze poważne badania naukowe nad damską gadatliwością wykazały, że przedstawiciele obu płci są tak samo skłonni do irytującego trajkotania. Statystyczna kobieta wypowiada dziennie 16 215 słów, statystyczny mężczyzna 15 669 – różnica tak mała, że trudno uznać ją za istotną.Panowie są bardziej skłonni popadać w skrajności: to wśród nich znalazły się zarówno osoby najbardziej gadatliwe, jak i najbardziej małomówne. Zajęli trzy pierwsze miejsca wśród osób badanych pod kątem liczby wypowiadanych dziennie słów: rekordzista osiągnął poziom 47 tysięcy. Najbardziej gadatliwa kobieta była dopiero na czwartym miejscu – z wynikiem 40 tysięcy słów dziennie. Na przeciwnym końcu tego kontinuum znalazł się mężczyzna wypowiadający w ciągu dnia zaledwie 500 słów. Dziewięciu panów i tylko cztery panie znalazły się w grupie osób, od których można usłyszeć poniżej 2 tysięcy słów.
Zważywszy, że średnia wynosi około 16 tysięcy słów dziennie, osoby mówiące z szybkością 120 słów na minutę – tak czyta wiadomości prezenter BBC Huw Edwards – powinny przestać mówić już po dwóch godzinach i pozostałe 15 godzin czuwania spędzić w milczeniu. Vicky Pollard, jedna z bohaterek serialu "Mała Brytania", wyrzuca się z siebie słowa w tempie 330 na minutę i zaliczyłaby średnią liczbę słów w ciągu 49 minut!
Badania przeprowadzone przez zespół naukowców z University of Arizona obaliły przekonanie popularne także w kręgach naukowych. W wydanej w ubiegłym roku książce "The Female Brain" ("Kobiecy mózg") autorstwa pani Louann Brizendine, neurobiologa z University of California w San Francisco, znalazła się informacja, że kobiety wypowiadają dziennie średnio około 20 tysięcy słów, a mężczyźni – około 7 tysięcy. Te same liczby pojawiały się często w mediach, cytowali je nawet fachowcy w poradniach małżeńskich.
Jamie Pennebaker, profesor psychologii na University of Texas, bardzo się zdziwił ujrzawszy te dane. Naukowiec, który od dawna zajmuje się różnicami w wykorzystaniu języka przez kobiety i mężczyzn, nigdy nie zauważył aż tak istotnych różnic.
Profesor Pennebaker dysponował już "dowodami rzeczowymi" niezbędnymi do dokładnego zbadania sprawy – miał nagrania niemal 400 studentów obojga płci, zebrane w latach 1998-2004. Wziął zatem do pomocy swego byłego studenta Matthiasa Mehla z University of Arizona i przeanalizował zgromadzony materiał. Już we wcześniej przeprowadzonych badaniach prof. Pennebaker i dr Mehl poprosili pięć grup studentów w USA i Meksyku o noszenie mikrofonów nagrywających wszystko, co mówili w ciągu dnia. Badanym powiedziano, że urządzenie nagrywa wybrane losowo fragmenty rozmów, w rzeczywistości nagrywało ono regularnie po 30 sekund w określonych odstępach czasu.
Eksperyment nie wykazał znaczącej różnicy między liczbą słów wypowiadanych przez mężczyzn i kobiety. – Niezależnie od popularnych poglądów okazuje się, że ten stereotyp jest fałszywy – mówi prof. Pennebaker. – Najciekawsze w tym badaniu jest właśnie to, że nie znaleźliśmy w zasadzie żadnych różnic. Rzadko zdarza się, że tyle zainteresowania wywołują badania, które nic nie wykazały. Rzecz w tym, że obaliliśmy przekonanie będące częścią kultury masowej.
Profesor zaznacza, że wszystkie badane osoby były studentami, nie można więc wykluczyć, że w starszych grupach wiekowych sprawa wygląda nieco inaczej – on sam jednak uważa to za mało prawdopodobne. – Kto wie, może mężczyźni, którzy osiągnęli wiek 30 czy 40 lat, mają już mniej do powiedzenia? – mówi naukowiec. – Jednak nie wydaje mi się, żeby tak było.
Skąd zatem taka trwałość stereotypu o "gadatliwych kobietach"? Być może wynika on z różnic w sposobie, w jaki wypowiadają się obie płcie. – Mamy dowody na to, że kobiety używają znacznie więcej zaimków osobowych, takich jak "on", "ona", "ja", natomiast mężczyźni częściej wyrażają się bezosobowo – zauważa profesor. – To sugeruje, że panie częściej mówią o ludziach, panowie zaś o przedmiotach i zjawiskach. Istnieją także dowody, że w konfliktach małżeńskich mężczyźni częściej mają tendencję do milczenia, a kobiety... mówią dużo.
Inne z kategorii
Działalność sieci Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w języku migowym
23.02.2024
Na naszym kanale na YOU Tube osoby niesłyszące znajdą informację...
czytaj dalej