FRANCJA: KARA ZA DRĘCZENIE PSYCHICZNE W ZWIĄZKACH
Aktualności
– Musimy bronić ludzi przed sytuacjami, które co prawda nie pozostawiają widocznych blizn, ale rozbijają ich wnętrze. Im szybciej zapewnimy im ochronę, tym lepiej – podkreślał w przemówieniu z okazji Międzynarodowego Dnia Eliminacji Przemocy wobec Kobiet (25 listopada). Chociaż kobiety stanowią we Francji 95 procent ofiar przemocy w związkach, nowe prawo obejmie także mężczyzn, którzy coraz częściej skarżą się, że ich partnerki znęcają się nad nimi psychicznie.
Tak zwane molestowanie moralne nie będzie jednak łatwe do udowodnienia.
– Tak jak w przypadku mobbingu w miejscu pracy agresja ma ukryty charakter. Polega na poniżaniu, wywieraniu presji, izolowaniu społecznym partnera. Trudno jest ją udowodnić, bo nie pozostawia widocznych śladów – uważa paryska adwokat CĂ©line Mary.
Jej zdaniem, aby skutecznie zwalczać ten rodzaj agresji, trzeba się wgłębić w życie intymne pary.
– Ofiara musi zebrać dowody. Esemesy, e-maile, nagrać rozmowy telefoniczne, nakłonić rodzinę i sąsiadów, by występowali w roli świadków. To rzadko się udaje – dodaje Mary.
Zdaniem większości ekspertów to najmniejszy z problemów wynikających z nowej regulacji. – Oskarżenia o psychiczne znęcanie pojawiają się na ogół w chwili rozwodu i walki o prawo do opieki nad dzieckiem. Nie zawsze są one prawdziwe. Istnieje duże ryzyko, że sądy zaleje fala skarg, bo ludzie skorzystają z nowego prawa, by się zemścić na byłym małżonku – uważa Laurent Hincker, adwokat zajmujący się obecnie setką spraw rozwodowych, na których wysuwane są oskarżenia o molestowanie moralne.
Według niego z planowanej przez rząd ochrony ofiar „nie wyniknie nic oprócz paraliżu sądownictwa”. Tym bardziej że francuskie sądy będą mogły w takich przypadkach stosować elektroniczne środki nadzoru, a nawet orzekać kary więzienia.
Organizacje pomagające ofiarom przemocy wykazują większy entuzjazm. – Po raz pierwszy istnieje szansa, że przemoc psychiczna zostanie uznana przez prawo. To ważne, bo występuje ona na ogół wraz z przemocą fizyczną lub eskaluje w kierunku przemocy fizycznej - tłumaczy w rozmowie z „Rz” wiceszefowa Stowarzyszenia przeciwko Przemocy Psychicznej w Życiu Prywatnym (AJC) Murielle Anteo.
Jej zdaniem miliony ludzi cierpią z powodu agresji werbalnej i psychicznej partnera.
– Liczba osób zgłaszających się do nas stale rośnie. Jest wśród nich coraz więcej mężczyzn. W ostatnich dziesięciu latach jakość związków bardzo się zmieniła. Opierają się one coraz częściej na manipulacji, na szantażu – twierdzi Anteo.
Statystyk dotyczących przemocy psychicznej na razie brak. Narodowe Obserwatorium Przestępczości (OND) w Paryżu szacuje jednak, że jej ofiarą pada jedna trzecia francuskich kobiet i 10 procent mężczyzn.
Jeśli chodzi o przemoc fizyczną, to rośnie ona z roku na rok. Według OND (dane z listopada 2009 roku) między 2007 a 2008 rokiem ponad 900 tysięcy osób padło ofiarą przemocy fizycznej i seksualnej ze strony partnera.
To o 100 tysięcy więcej niż w latach 2006 – 2007. Aż 157 kobiet zginęło z rąk męża lub konkubenta. Średnio wskutek brutalnego pobicia przez partnera ginie we Francji co trzy dni jedna kobieta.
Stowarzyszenie Przeciw Przemocyw Rodzinie www.ajc-violence.org
Inne z kategorii
Działalność sieci Ośrodków Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem w języku migowym
23.02.2024
Na naszym kanale na YOU Tube osoby niesłyszące znajdą informację...
czytaj dalej
Tydzień pomocy osobom pokrzywdzonym
19.02.2024
Z okazji rozpoczynającego się tygodnia pomocy osobom pokrzywdzonym...
czytaj dalej