Zespół
Zespół Niebieskiej Linii IPZ tworzą:
- Maja Kuźmicz – od stycznia 2023 kierowniczka Niebieskiej Linii IPZ, psycholożka, trenerka, certyfikowana specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie i superwizorka. Jest absolwentką psychologii klinicznej SWPS, Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA, Studium Poradnictwa i Interwencji Kryzysowej oraz studium Psychoterapii Dzieci i Młodzieży „Poza Schematami”. Prowadzi konsultacje indywidualne, grupy wsparcia oraz edukacyjne, a także warsztaty kompetencji społecznych. Trenerka w zespole szkoleniowym Studium Przeciwdziałania Przemocy Domowej.
- Renata Durda – kierowniczka Ogólnopolskiego Pogotowia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia" IPZ do grudnia 2022, certyfikowana superwizorka i specjalistka ds. przeciwdziałania przemocy w rodzinie, redaktorka naczelna dwumiesięcznika „Niebieska Linia", autorka wielu publikacji z zakresu tworzenia interdyscyplinarnych rozwiązań na rzecz zapobiegania zjawisku przemocy w rodzinie, członkini Zespołu Monitorującego ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (2011-2020), społeczna doradczyni Rzecznika Praw Dziecka (2010-2018), członkini Rady Kobiet przy Prezydencie m.st. Warszawa (od 2019 roku), członkini Rady ds. Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie przy Krajowym Centrum Przeciwdziałania Przemocy (2022-2025).
- Agnieszka Machnowska – zastępczyni kierowniczki Niebieskiej Linii IPZ ds. klinicznych, kierowniczka Studium Przeciwdziałania Przemocy Domowej i Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie. Psycholożka, psychoterapeutka, trenerka, certyfikowana specjalistka i superwizorka w zakresie przemocy w rodzinie. Absolwentka psychologii klinicznej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Ośrodka Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA, Helsinskiej Fundacji Praw Człowieka, Profesjonalnej Szkoły Psychoterapii Instytutu Psychologii Zdrowia Polskiego Towarzystwa Psychologicznego oraz licznych szkoleń z zakresu m.in. interwencji kryzysowej, terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach (TSR), Dialogu Motywującego, terapii traumy (EMDR), terapii DDA i DDD, budowania odporności psychicznej, pracy z osobą stosującą przemoc (Duluth), interwencji relacyjnej opartej na zaufaniu (TBRI), zaburzeń osobowości, zaburzeń przywiązania i terapii więzi. Pracuje w nurcie integracyjnym. Od 20 lat zajmuje się problematyką przemocy w rodzinie.
- Justyna Rzytki-Sroka – psycholożka, certyfikowana specjalistka oraz superwizorka w zakresie pomocy osobom doświadczającym przemocy. Ukończyła studia psychologiczne o specjalizacji psychologia kliniczna i osobowości na UKSW. Przeszła wiele szkoleń w nurcie psychologii procesu z zakresu kontaktu indywidualnego - min. z pracy z nadużyciami, z ciałem oraz roczne studium pracy z grupami. Wiele lat organizowała pracę Poradni Telefonicznej „Niebieska Linia”, obecnie koordynuje prace porani online na platformie 116sos.pl. Należy do zespołu wykładowców Studium Przeciwdziałania Przemocy Domowej. Prowadzi konsultacje indywidualne, zajęcia edukacyjne, grupy umiejętności wychowawczych, szkolenia, superwizje dla osób i organizacji.
- Malwina Bobrzyk – adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie, absolwentka prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z Niebieską Linią IPZ związana od 2005 roku, w której świadczy poradnictwo prawne w postaci konsultacji indywidulanych oraz telefonicznych dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, świadków tych czynów oraz osób pokrzywdzonych innymi przestępstwami. Specjalizuje się w prawie rodzinnym i opiekuńczym, a także karnym.
- Aneta Bukowska – psycholożka, psychoterapeutka integracyjna, terapeutka par, terapeutka Brainspotting. Tytuł magistra psychologii uzyskała na Uniwersytecie SWPS, gdzie miała indywidualny tok nauczania. Ukończyła szkolenia z zakresu dialogu motywacyjnego, szkolenie dotyczące pracy ze Sprawcą Przemocy wg modelu „Partner Plus", szkolenie NEST (The New Experience for Survivors of Trauma - Nowe Doświadczenie dla Osób Dotkniętych Traumą). Jest certyfikowaną terapeutką par w nurcie integracyjnym (certyfikacja Instytutu Psychologii Zdrowia), a także terapeutką par w EFT (Emocionally Focused Therapy – terapia skoncentrowana na emocjach; więcej o tym na stronnie www.pseft.pl). Ukończyła pierwszą fazę szkolenia Brainspotting (więcej o tym na: https://brainspotting.pl).Obecnie kształci się w czteroletniej szkole psychoterapii we Wrocławskiej Fundacji Ochrony Zdrowia Psychicznego i Rozwoju Psychoterapii, akredytowanej przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne i Polskie Towarzystwo Psychiatryczne. Odbyła dwuletni wolontariat w Niebieskiej Linii IPZ. Prowadzi konsultacje indywidualne, grupę wsparcia, zajęcia edukacyjne oraz warsztaty rozwojowe dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie. Jako przedstawicielka Niebieskiej Liniii IPZ uczestniczy także w posiedzeniach Zespołu Interdyscyplinarnego dla Warszawy Śródmieścia. Jest członkinią Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, Sekcji Naukowej Psychoterapii PTP, Polskiego Stowarzyszenia EFT oraz ICEFT (International Centre for Exellence in Emotionally Focused Therapy).
- Karolina Czarnecka – mgr psychologii o specjalizacji sądowo-penitencjarnej. Praktyki zawodowe odbywała w Areszcie Śledczym w Warszawie. Absolwentka rocznego stażu zawodowego w Niebieskiej Linii IPZ. Ukończyła szkolenia z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie, m.in. Studium Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie, Praca ze Sprawcą Przemocy wg modelu „Rodzina" oraz „Partner Plus".Certyfikowana specjalistka ds. pomocy ofiarom przemocy w rodzinie. Superwizorka w zakresie przemocy w rodzinie. Na co dzień psycholożka w Niebieskiej Linii IPZ i Ośrodka Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem. Prowadzi konsultacje indywidualne, grupy wsparcia, zajęcia edukacyjne dotyczące zjawiska przemocy w rodzinie, grupy umiejętności wychowawczych, rozwojowe. Prowadzi szkolenia dla specjalistów z zakresu przeciwdziałania przemocy. Członkini Zespołu Interdyscyplinarnego. Certyfikowana Facylitatorka programów rozwojowych z końmi Horse Assisted Education. Razem z końmi tworzy innowacyjną przestrzeń rozwojową dla osób doświadczających przemocy.
- Bożena Długosz – absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, konsultantka pierwszego kontaktu, pracownik sekretariatu Niebieskiej Linii IPZ od 2000 roku, od 1998 udział w programie placówki pozarządowej Stowarzyszenie Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych „Powrót z U".
- Małgorzata Dmochowska – psycholożka, terapeutka EMDR, certyfikowana specjalistka w zakresie pomocy ofiarom przemocy. W trakcie szkolenia na psychotraumatolożkę. Ukończyła studia psychologiczne o specjalizacji psychologia sądowa i penitencjarna, Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, specjalistyczne szkolenie „Praca ze Sprawcą Przemocy wg. Modelu Duluth". Prowadzi konsultacje indywidualne, interwencje kryzysową, terapię EMDR, szkolenia.
- Ewa Foks – mgr psychologii, dyplomowana psychoterapeutka, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie oraz Studiów Podyplomowych na kierunku Psychologia Kryzysu i Interwencji Kryzysowej przygotowujących do pracy z osobami dotkniętymi sytuacjami kryzysowymi oraz konsekwencjami doświadczeń kryzysowych i traumatycznych o charakterze sytuacyjnym, rozwojowym, egzystencjalnym i środowiskowym. Absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie – I Stopień oraz Studium Poradnictwa i Interwencji Kryzysowej – II Stopień , kurs zaawansowa-ny. Posiada Certyfikat Specjalisty w Zakresie Pomocy Ofiarom Przemocy w Rodzinie oraz Certyfikat Superwizora w Zakresie Przeciwdziałania Przemocy Domowej wydane przez Instytut Psychologii Zdrowia w Warszawie. Odbyła szkolenie z zakresu pracy se Sprawcą Przemocy wg Modelu Partner Plus. Odbyła roczny staż zawodowy w Niebieskiej Linii IPZ oraz staż kliniczny w Mazowieckim szpitalu Bródnowskim na Oddziale Psychiatrii w Warszawie oraz w Środowiskowym Domu Samopomocy na Żoliborzu w Warszawie. Ukończyła 4-letnią Szkołę Psychoterapii w Ośrodku Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA, posiadającą rekomendację Sekcji Psychoterapii PTP i przygotowującą do pracy psychoterapeutycznej w podejściu integracyjnym, którego osią jest psychoterapia humanistyczna. Prowadzi konsultacje psychologiczne indywidualne , grupę wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie, grupę terapeutyczną dla kobiet po doświadczeniu przemocy , grupy edukacyjne, rozwojowe, warsztaty, szkolenia, dyżuruje w Poradni Telefonicznej „Niebieskiej Linii”, prowadzi wykłady dla specjalistów w ramach Studium Przeciwdziałania Przemocy Domowej oraz pracuje terapeutycznie w ramach prywatnej praktyki pod stałą superwizją.
- Mariola Gosławska – młodszy inspektor w st. spocz., absolwentka Wydziału Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów podyplomowych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Ponad 32-letni staż pracy w Policji, ostatnio na stanowisku Naczelnika Wydziału ds. Nieletnich, Patologii i Profilaktyki Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. Z Niebieską Linią związana od 2008 r. Prowadzi konsultacje indywidualne i spotkania z grupą dla osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz pokrzywdzonym innymi przestępstwami.
- Wioletta Karłowicz-Dul – dyplomowana psychoterapeutka, psycholożka i seksuolożka. Ukończyła magisterskie studia psychologiczne ze specjalnością psychoterapia i terapia seksualna, studia podyplomowe seksuologia kliniczna w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz czteroletnie szkolenie psychoterapeutyczne w Instytucie Psychologii Zdrowia akredytowane przez Polskie Towarzystwo Psychologiczne, Polskie Towarzystwo Psychiatryczne i Polskie Stowarzyszenie Psychoterapii Integracyjnej. Uczestniczyła w licznych szkoleniach, kursach i konferencjach o tematyce psychologicznej i seksuologicznej. Doświadczenie zawodowe zdobywała m.in. na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym MSCZ w Pruszkowie, Oddziale Psychiatrycznym Szpitala Wojewódzkiego w Ciechanowie oraz Poradni Seksuologicznej i Patologii Współżycia w Warszawie. W Niebieskiej Linii IPZ prowadzi indywidualne konsultacje psychologiczne oraz grupy edukacyjne.
- Katarzyna Kulesza – sekretarz redakcji pisma „Niebieska Linia", dwumiesięcznika wydawanego przez Instytut Psychologii Zdrowia PTP. Polonistka, redaktorka z wieloletnim doświadczeniem w pracy w redakcji czasopism i wydawnictw książkowych.
- Agnieszka Łukowiak – psycholożka Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem, absolwentka Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej ze specjalizacją społeczna psychologia kliniczna; w latach 2001-2002 Interwent Kryzysowy w MOPR Poznań; staż zawodowy w Niebieskiej Linii IPZ. Doskonali swoje kompetencje w Ośrodku pomocy i edukacji psychologicznej INTRA. Pracuje w nurcie integracyjnym, którego osią jest psychoterapia humanistyczna. Prowadzi konsultacje indywidualne oraz grupy edukacyjne i wsparcia dla osób doświadczających przemocy w rodzinie oraz pokrzywdzonych innymi przestępstwami.
- Agnieszka Olszewska – prawniczka, mediatorka rodzinna, trenerka szkoleniowa, pracownik Niebieskiej Linii IPZ oraz Fundacji Aktywizacja (wcześniejsza nazwa: Fundacja Pomocy Matematykom i Informatykom Niepełnosprawnym Ruchowo), współpracownik Komitetu Ochrony Praw Dziecka, Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego, absolwentka Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie, autorka wielu artykułów i publikacji (m.in. stała współpraca ze „Światem Problemów", „Niebieską Linią", „Wychowaniem w Przedszkolu", „Emocjami", Studium Prawa Europejskiego). Współpracuje z organizacjami pozarządowymi, jest członkiem Stowarzyszenia Mediatorów Rodzinnych. Posiada Certyfikat Specjalisty w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie (Certyfikat Instytutu Psychologii Zdrowia PTP)
- Daniel Przygoda – prawnik specjalizujący się w prawie karnym, rodzinnym oraz kanonicznym. Udziela pomocy prawnej w ramach Ośrodka Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem oraz w ramach Nieodpłatnej Pomocy Prawnej dla m. st. Warszawy. Realizował pomoc prawną w ramach projektu wzmacniania pozycji pokrzywdzonych przestępstwem finansowanego z Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Certyfikowany Specjalista w zakresie pomocy ofiarom przemocy w rodzinie (Certyfikat Instytutu Psychologii Zdrowia PTP). Certyfikowany mediator z zakresu spraw rodzinnych (certyfikat UKSW).
- Maksymiliana Żaczek – psychoterapeuta poznawczo–behawioralny w trakcie ostatniego roku certyfikacji. Członek Polskiego Towarzystwa Terapii Poznawczo-Behawioralnej. Zajmuje się psychoterapią indywidualną dzieci i młodzieży oraz osób dorosłych. Na co dzień pracuje z zaburzeniami rozwojowymi i emocjonalnymi (lękowymi, nerwicowymi, depresyjnymi), fobią, zespołem nadpobudliwości psychoruchowej, zaburzeniami zachowania i agresji, autyzmem, trudnościami adaptacyjnymi, trudnościami w nauce, trudnościami w relacjach i problemami w komunikowaniu się rodziców z dziećmi.
- Marta Duńska – konsultantka pierwszego kontaktu w sekretariacie Niebieskiej Linii. Absolwentka Politologii i Nauk Społecznych oraz Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Działalność organizacji pozarządowych poznawała realizując program telewizyjny „Zwyczajni-niezwyczajni”. Profesjonalnie pomaga osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Z zamiłowania zajmuje się zielenią okienną w Ośrodku, a w wolnych chwilach sztuką.
- Kamila Hołubowicz – koordynatorka operacyjna projektu z zakresu udzielania pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem współfinansowanego z Funduszu Sprawiedliwości. Ukończyła studia wyższe i liczne szkolenia ze specjalizacji wdrażania funduszy strukturalnych UE. Posiada 15-letnie doświadczenie zawodowe w zarządzaniu projektami społecznymi, kulturalnymi i inwestycyjnymi finansowanymi ze środków zewnętrznych, w tym krajowych i Unii Europejskiej. Specjalizuje się w koordynacji projektów metodyką PRINCE2. Kocha psy i malarstwo współczesne.
- Joanna Szałek – adwokatka, członkini Izby Adwokackiej w Warszawie, absolwentka prawa na Uniwersytecie Warszawskim oraz studiów podyplomowych z zakresu mediacji i innych metod alternatywnego rozwiązywania sporów na Uniwersytecie Jagiellońskim. Z Niebieską Linią IPZ związana od roku 2022, gdzie udziela pomocy prawnej osobom pokrzywdzonym przestępstwem. Miłośniczka podróży, teatru, długich spacerów i dobrej kawy.
Ponadto z Niebieską Linią IPZ stale współpracuje Zespół Wolontariuszy, którzy aktywnie wspierają nas swoim czasem, wiedzą i działaniami.