Jeśli doświadczyłaś/eś…

Krótki przewodnik dotyczący kroków psychologiczno-prawno zalecanych w sytuacjach niektórych przestępstw


.... Przemocy domowej czyli przestępstwa znęcania się

  1. Podejmij decyzję, że się przeciwstawisz
    Czasem to długi proces, zdarza się po dwóch krokach do przodu, jeden do tyłu. Daj sobie czas, jednak nie bagatelizuj zagrożenia, tym bardziej jeśli w przemocy żyją dzieci. Pozwól sobie nazwać sytuację, sprawdzić czy to rzeczywiście jest przemoc. Stosuj metodę małych kroków. To jest etap w którym warto zwrócić się o pomoc do psychologa. Zyskasz w ten sposób towarzystwo kogoś, kto rozumie jak trudna jest  droga wychodzenia z przemocy.
  1. Zbieraj dowody, nawet jeśli nie planujesz nic więcej w tym momencie robić.
    Nagrania, wiadomości, własne zapiski dotyczące ilości i natężenia , obdukcje zobrazują czego doświadczasz. Na tym etapie warto porozmawiać z prawnikiem, który może wskazać co, w Twoim przypadku, będzie ważnym dowodem. Jeśli czujesz zagrożenie fizyczne nie wahaj się wezwać policji na interwencję.

  2. Otwieraj się przed ludźmi – życzliwymi i zaufanymi; pozwalaj sobie doświadczyć wsparcia.
    Ważnym dowodem oraz źródłem siły jest procedura Niebieskiej Karty oraz ludzie przy niej pracujący. W tym rodzaju przestępstwa jest to bardzo pomocny krok. Korzystaj z profesjonalizmu i doświadczeń zawodowych ludzi z dedykowanej Tobie grupy roboczej. Razem będzie łatwiej.

  3. Odzyskując swój ogląd sytuacji pozwól sobie podejmować decyzje, co na ten moment chcesz robić prawnie i które działania będą Ci służyć.
    Konsultuj się ze swoim psychologiem i prawnikiem, nawet spieraj z nimi ale przede wszystkim sprawdzaj, co i w jakim tempie potrzebujesz zrobić. Każda sytuacja jest inna i każda osoba doświadczająca przemocy ma swoją drogę wyjścia. W którymś momencie tej drogi możesz zdecydować się zgłosić zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art.207kk na policję lub bezpośrednio na prokuraturę. Z każdym krokiem zyskujesz silę i sprawczość, które będą potrzebne by przejść przez postępowanie sądowe oraz zacząć życie skupione na sobie nie zaś na zagrożeniu.

... Stalkingu

  1. Nie ignoruj tych zachowań – jeśli ktoś Cię prześladuje a Ty czujesz zagrożenie – poinformuj Policję.

  2. Jeśli uważasz, że jesteś ofiarą prześladowania stalkera bo sytuacja taka trwa już jakiś czas i powoduje, że czujesz zagrożenie i narażona została Twoja prywatność – wyraźnie to zakomunikuj osobie, która dopuszcza się Twoim zdaniem stalkingu! Jasno i stanowczo poinformuj stalkera, że nie godzisz się na takie zachowania i nie ma możliwości zmiany Twojej decyzji. Powiedz, napisz, wyślij najlepiej list polecony, e-mail lub w ostateczności sms, że nie życzysz sobie z jego strony tych działań. Zachowaj dowód, że odmawiasz kontaktu. Nie groź czymś na co się nie odważysz. Im mniej Twojego kontaktu z tą osobą, tym lepiej. Zachowuj w tym konsekwencję – nie życząc sobie podtrzymania relacji z tą osobą w jakiejkolwiek formie, zerwij kontakt tzn. nie reaguj wobec tej osoby a zbieraj informacje o jej zachowaniach.

  3. Poinformuj o sytuacji swoich znajomych oraz sąsiadów i współpracowników, po to by nieświadomie nie ułatwili tej osobie jej działań. Dzięki nim zyskasz świadków działań stalkera.

  4. Gromadź, najlepiej od początku, dowody zachowania stalkera – smsy, maile, nagrania rozmów, rób zrzuty ekranu widomości z komunikatorów. Zbieraj grupę ludzi, która widziała jak stalker Cię nachodził. Świadkami mogą być członkowie rodziny, sąsiedzi, znajomi czy nawet obce osoby.

  5. Korzystaj z pomocy prawnika, który pomoże ocenić Ci zebrany materiał dowodowy i podpowie co jeszcze może być przydatne oraz wskaże kogo jeszcze warto powołać na świadka. Prawnik pomoże Ci napisać wniosek o ściganie sprawcy.

  6. Na Policji złóż zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa, złóż wniosek o ściganie, pokaz wszystkie dowody.


... Przestępstwa zgwałcenia

1. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – jeśli jesteś w miejscu gdzie gwałt się wydarzył lub przebywasz z kimś kto skrzywdził Cię w ten sposób  - opuść to miejsce, oddal się od tej osoby. 

2. Nie bierz prysznica, nie wyrzucaj ubrań, nie sprzątaj miejsca zdarzenia – Twoje ciało, Twoje ubrania oraz miejsce, gdzie doszło do gwałtu są źródłem materiału dowodowego. 

3. Sięgnij po wsparcie – opowiedz o zdarzeniu osobie zaufanej lub skontaktuj się z psychologiem w ośrodku bądź fundacji wspierającej osoby, które doświadczyły przemocy seksualnej; dzięki temu łatwiej zdecydujesz o złożeniu zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

4. Złóż zawiadomienie na policji – może się to wiązać z długim składaniem zeznań, lecz jest konieczna by ukarać tę osobę/te osoby które Cię skrzywdziły.

5. Dzięki złożonym zeznaniom zyskujesz prawo do bezpłatnej terapii PEP (zabezpieczenie przeciw HIV – należy rozpocząć do 48h po zdarzeniu, lub AIDS – do 72h po zdarzeniu) oraz tabletki „dzień po” (masz na to od 72h do 120h); można dostać skierowanie na szczegółowe badania lekarskie lub wykonać  je samodzielnie; może zostać zlecony test na wykrycie podania tabletki gwałtu (wykrywalna do 8h we krwi a w moczu do 12h od podania).

6. W trakcie zeznań może Ci towarzyszyć wybrana osoba i możesz życzyć sobie by zeznania przyjmowała osoba konkretnej płci.

7. Skup się na odzyskaniu równowagi psychicznej i dbaj o swój komfort; nie musisz informować osoby, która Cię skrzywdziła, że sprawa została zgłoszona Policji.


... Mobbingu

1. Nie dawaj przyzwolenia na poniżające zachowania – nie obracaj ich w żart, nie udawaj, że Ciebie nie dotyczą; milcząc szkodzisz sobie a mobber/erzy się rozkręcają. Daj jasne komunikaty, że nie godzisz się na taką formę relacji. Uległość nie jest dobrą metodą.

2. Jeśli te zachowania przybierają na sile a Twój sprzeciw nic nie zmienia, zgłoś skargę pisemna do przełożonego. Możliwe, że w Twoim miejscu pracy przewidziane są procedury antymobbingowe.

3. Jeśli to on jest mobberem, zgłoś sytuację do Państwowej Inspekcji Pracy albo stowarzyszenia antymobbingowego.

4. Wsparcie prawnika i psychologa będzie bardzo przydatne, gdy zdecydujesz się zgłosić sprawę do sądu w ramach sprawy karnej lub cywilnej.

5. To dzięki nim zyskasz wiedzę jak zbierać dowody występowania mobbingu. Warto prowadzić notatnik, w którym zostaną zapisane wszystkie sytuacje – ich przebieg i okoliczności wraz z podaniem świadków tych zajść. Dobrze jest zbierać dowody bezpośrednie – liściki, maile, sms-y, nagrania czy billigi rozmów telefonicznych lub zapisy kamer z miejsca pracy. Spodziewając się ataku, warto unikać sytuacji sam na sam, gdyż przebywanie w otoczeniu innych powoduje, że stają się oni świadkami zachowań mobbera. O swojej sytuacji należy rozmawiać z zaufanymi osobami, gdyż mogą potem zeznać w sądzie o zasłyszanych sytuacjach.

6. Jeżeli poniosłeś/aś uszczerbek na zdrowiu na skutek mobbingu, należy kolekcjonować wszelkie dokumenty, które to potwierdzą np. zwolnienia lekarskie, opisy badań, diagnozy.

Dlatego warto również w razie potrzeby korzystać ze wsparcia psychologa, czy psychiatry.

7. Jeszcze w trakcie trwania stosunku pracy można w sądzie pracy zgłosić dwa rodzaje roszczeń – o odszkodowanie oraz o zadośćuczynienie z tytułu mobbingu. Jednocześnie można rozwiązać umowę o pracę z wypowiedzeniem jak i bez wypowiedzenia z uzasadnieniem nieposzanowania dóbr osobistych i godności przez pracodawcę.

8. Ostatecznym krokiem jest skierowanie sprawy o mobbing do sądu.

Przydatne wzory pism znajdą Państwo pod adresem: https://www.niebieskalinia.pl/informacje-prawne/wzory-pism

Newsletter Niebieskiej Linii

Dołącz do biuletynu Niebieskiej Linii i otrzymuj wszystkie bieżące informacje o akcjach, szkoleniach, wydarzeniach oraz nowych artykułach.